Recensie: Wij komen in vrede

Recensie van juf Inge
Een nieuw boek van het duo Bibi Dumon Tak en Annemarie van Haeringen: Wij komen in vrede. Hun vorige samenwerking, Vandaag houd ik mijn spreekbeurt over de anaconda, is een van mijn favorieten en een boek dat ik nog steeds graag als tip geef. Zowel aan kinderen om zelf te lezen, als aan leerkrachten om in te zetten in de klas. Zo fijn dat ik dit recensie-exemplaar mocht ontvangen om opnieuw kennis te maken met hun samenwerking. Ik was dan ook erg benieuwd of Wij komen in vrede mij net zo zou weten te verrassen als hun vorige boek.

Korte samenvatting

Tijdens de jaarlijkse vergadering van het krill neemt één krilldiertje onverwacht het woord. Het heeft een belangrijke vraag voor zijn soortgenoten. Waarom worden ze door iedereen gegeten, terwijl ze zelf niemand kwaad doen? En trouwens, waarom hebben ze een verzamelnaam? Krill bestaat uit allemaal losse diertjes.

‘We zijn geen massa, maar we zijn individuen!’
‘We zijn wat?’
‘Individuen. Aparte dieren. Wij bestaan stuk voor stuk.’

Langzaam komen de krilldieren tot de ontdekking dat er groot onrecht heerst in zee. Het krill besluit in opstand te komen. Twee krilldieren gaan met een witte vlag op pad om de andere dieren van het onrecht te overtuigen. Ze komen in vrede, gesteund door een koor van triljarden soortgenoten die samen zingen: ‘Wie kom in pies!’

Lees het begin van het boek in het inkijkexemplaar

Wat vind ik van het boek?
wij komen in vrede

‘Wie kom in pies!’ is een zin die je regelmatig in het boek tegenkomt en wat mij betreft meteen laat zien hoe het Bibi Dumon Tak opnieuw is gelukt om een rijk, geestig en ontzettend informatief verhaal neer te zetten. Met Wij komen in vrede laat ze opnieuw zien dat ze als geen ander weet hoe je een serieuze boodschap kunt verpakken in begrijpelijke non-fictie, zonder dat het zwaar wordt. Je leert ontzettend veel, maar ondertussen is er ook genoeg om om te lachen.

Want achter het grappige en soms absurde verhaal zit een serieuze boodschap. Het boek zet je aan het denken en nodigt uit om parallellen te trekken met onze eigen samenleving boven de zee. Thema’s als samenwerken, ongelijkheid en onrecht komen op een toegankelijke manier voorbij en maken dat het verhaal meer is dan alleen een informatief boek over dieren.

Ik las het boek voor en hoewel het verhalend en informatief is geschreven, vond ik het iets minder prettig voorlezen dan Vandaag houd ik mijn spreekbeurt over de anaconda. Dat boek leent zich heel goed om losse hoofdstukken uit voor te lezen of er af en toe eentje uit te pakken. Bij Wij komen in vrede is dat wat lastiger, omdat de hoofdstukken en gebeurtenissen meer met elkaar samenhangen. Ook zit er behoorlijk wat herhaling in de taal. Dat maakt het voor kinderen die zelf lezen juist grappig en herkenbaar, maar tijdens het voorlezen vond ik het soms wat minder lekker lopen.

Toch is het juist een boek dat ik goed in de klas zou inzetten. Je kunt er mooie stukjes uit voorlezen, het boek aanraden aan dierenliefhebbers en kinderen die graag non-fictie lezen, maar ook gebruiken voor gesprekken over burgerschap. Het verhaal over samenwerken, onrecht en op pad gaan met de witte vlag biedt daar genoeg aanknopingspunten voor.

De prachtige tekeningen van Annemarie van Haeringen zijn ook in dit boek weer een fantastische toevoeging. Ze brengen het verhaal echt tot leven en passen perfect bij de tekst. Wat een fijn duo zijn Bibi Dumon Tak en Annemarie van Haeringen toch. En wat een fijn nieuw boek hebben ze samen gemaakt!

Het boek aanschaffen

Bestel het boek bij Libris.nl en zorg dat het geld bij een boekhandel terechtkomt of bestel het bij bol.com via onderstaande afbeelding.

Dit bericht bevat affiliatie links.

Het boek kreeg ik opgestuurd door Querido Kinderboeken. Hartelijk dank!

Share Button